Zespół Szkół Katolickich w Otwocku

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 96 i Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Świętej Rodziny

Uczniowie z klasą

W naszej szkole działa Klub Młodego Humanisty [informacja z 2007 r]. Zajęcia koła odbywają raz w tygodniu w wymiarze 2 godzin dydaktycznych. Uczestniczą w nich uczniowie klas 4- 6. Łącznie 15 uczniów.W czasie zajęć realizowaliśmy autorskie projekty interdyscyplinarne w ramach ogólnopolskiego projektu Gazety Wyborczej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Polsko- Amerykańskiej, który nosił tytuł „Uczniowie z klasą”.
Uczniowie pracowali w 5 zespołach zadaniowych. Każda grupa realizowała własny projekt w jednym z trzech obszarów tematycznych: „Badam świat”, „Jestem twórcą”, „Pomagam”.

Zespół 1
Badam świat

Ania Stępień, Justyna Chołodniuk, Marta Syga
Grupa przygotowała projekt badawczy pt. „Mazowsze widziane oczami nastolatków”.
Dziewczyny przygotowały wystawę materiałów obrazujących rozwój Mazowsze, jego urokliwe zakątki oraz znaczące zmiany historyczne.

Zespół 2
Jestem twórcą
Zuzanna Bierzanek

Zuzia przygotowała wystawę zdjęć i własnych prac plastycznych (linoryty, obraz olejny) inspirowane kulturą i przyrodą Beskidu Niskiego

Zespół 3
Pomagam innym

Natalka Dźwigała, Ola Kośmider, Kasia Mazek, Emilka Peplak, Ola Zielińska, Jeremi Chołodniuk, Bartek Schiffer. Piątoklasiści przygotowali samodzielnie kampanię informacyjno- charytatywną na rzecz Społecznego Schroniska dla Zwierząt w Celestynowie.Zebrane pieniądze i dary materialne i żywnościowe osobiście przekazali pracownikom placówki. Dzieci odwiedziły zwierzęta mieszkające w schronisku i same obiecały kontynuację akcji.

Zespół 4
Jestem twórcą: Grafika com

Rafał Helt, Krzysztof Górski, Aleksander Paczek
Chłopcy zaprezentowali na swoim blogu fotografie natury, które zainspirowały ich do pisania własnych prac literackich. Są to zdjęcia przyrody, która zwróciła ich uwagę i wrażliwość.

Zespół 5
Jestem twórcą: Grafika nierealna

Piotr Seroczyński, Franek Żak
Samodzielnie przygotowywali zdjęcia, które były podstawą obrazów nierealnych. Powstałe materiały są dowodem na to, że zwyczajną rzeczywistość można zaprezentować w sposób niezwykły. Wystarczy tylko trochę wyobraźni.

Wszystkie zespoły zakończyły swoje projekty i uzyskały akceptację Organizatorów.

Wszyscy uczniowie biorący udział w projektach uzyskali tytuł „Ucznia z klasą“ poświadczony dyplomem.

Małgorzata Zagórska